PARADA - Dom Trzech Kultur
„Zadomawianie się”

Izdebka z piecem w kącie z 1991 roku przeobraziła się dzisiaj w wielofunkcyjne pomieszczenia: sypialnie, świetlice, sale i pracownie, galerię i trójjęzyczną bibliotekę - wykonane i wykończone gliną, ozdobione własnoręcznie wytwarzanymi farbami kazeinowymi, i wszystko to pod zielonym trawiastym dachem. W połączeniu z kolektorami słonecznymi oraz korzeniową oczyszczalnią ścieków dom stał się równie naturalnym elementem krajobrazu jak strumień, drzewa czy łąki.

Parada znalazła swoje miejsce dla spotkań i wymiany na obrzeżach polskich Karkonoszy, na Dolnym Śląsku, stając się platformą do wzajemnego poznawania się i odkrywania sąsiadów wraz z ich kulturą, nawiązując jednocześnie subtelny dialog z otoczeniem.

Pobliskie ruiny domostw – „Akademia w Gaju” czy ostatnio zbudowana z butelek latarnia - będąca symbolem i kamieniem węgielnym projektu „Laterna futuri”, są istotnymi elementami działań artystycznych i pedagogicznych w Domu Trzech Kultur, a zarazem nowym komponentem powstającej przestrzeni intelektualnej i duchowej – Gaju Parada.

Oprócz interkulturowych spotkań, multinacjonalnych artystycznych warsztatow, festiwali, seminariow i transkulturowych kształceń stanowi ofertę estetyczną i pedagogiczną skierowaną do szkoł polskich, czeskich i niemieckich w obszarze przygranicznym – w naszym regionie.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ DOMU
GALERIA1
GALERIA2
GALERIA3